30 сентября 2016 года в 14.00 на кафедре математического моделирования систем и процессов состоится заседания научного семинара, на котором выступит профессор Len Pismen (Department of Chemical Engineering, TechnionIsrael Institute of Technology).

Тема выступления : "Pattern formation in elastomers".

Приглашаем всех преподавателей, научных сотрудников, студентов и просто всех желающих погрузиться в мир современной науки!

Время и место14.00 30 сентября 2016 года, ауд. 318 корпус В (комплекс ППИ).

Abstract

We explore a novel strategy of patterning nematic elastomers that does not require inscribing the texture directly. It is based on varying the dopant concentration that, beside shifting the phase transition point, affects the nematic director field via coupling between the gradients of concentration and nematic order parameter. Rotation of the director around a point dopant source causes topological modification manifesting itself in a change of the number of defects. A variety of shapes, dependent on the dopant distribution, are obtained by anisotropic deformation following the nematic--isotropic transition.

Дополнительную информацию о тематике выступления можно почерпнуть из последних статей автора:

A.P. Zakharov, L.M. Pismen. Nematoelastic crawlers. Phys. Rev. E 93, 022703 (2016)

A.P. Zakharov, L.M. Pismen. Reshaping nemato-elastic sheets. Eur. Phys. J. E (2015)

Дополнительную информацию об области научных интересов лектора можно найти на его странице в интернете: Len Pismen, Technion